Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drum Capacity | 210 L |
| Loading Capacity(kg) | 400 kg |
| Load Capacity | 400 kg |
| Lifting Height | 800 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Drum Type | HDPE Drum, MS Drum, Steel Drum, Plastic Drum |
| Operation | Manual |
| Wheel Material | Nylon |
| Brand | Balaji |
| No Of Wheels | 3 |
| Number Of Wheels | 3 Wheel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage Area | Pharma, Chemical Plant, Factory, Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drum Capacity | 210 L |
| Loading Capacity(kg) | 400 kg |
| Load Capacity | 400 kg |
| Lifting Height | 800 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Drum Type | Steel Drum, MS Drum, HDPE Drum, Plastic Drum |
| Operation | Manual |
| Wheel Material | Rubber |
| Brand | Balaji |
| Number Of Wheels | 3 Wheel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage Area | Factory, Pharma, Chemical Plant, Warehouse |
| Material | MS powder coated |
| Number Of Wheel | 3 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drum Capacity | 300 L |
| Loading Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Drum Type | HDPE Drum, MS Drum, Steel Drum, Plastic Drum |
| With Wheels | Yes |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| No Of Wheels | 4 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage Area | Warehouse, Pharma, Factory, Chemical Plant |
| Color | Golden Yellow |
| Country of Origin | Made in India |