Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Oxygen And LPG |
| Loading Capacity(kg) | 300 kg |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | One Oxygen and One LPG |
| Wheel Type | Polyurethane |
| No. Of Wheels | 4 Wheel |
| Application | Industrial, Gas Plant |
| Brand | Balaji |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Number Of Wheels | 4 |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Type | Single Handle |
| Country Of Origin | Made In India |
| Wheel Material | Nylon |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Oxygen |
| Cylinder Holding | Single |
| Material | MS Powder Coated |
| Load Capacity | 200 kg |
| Wheel Type | Polyurethane |
| No. Of Wheels | 3 Wheel |
| Brand | Balaji |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Application | Hospital, Industrial, Laboratory |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Type | Double Handle |
| Number Of Wheel | 3 |
| Feature | Rust Proof |
| Wheel Material | Plastic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Oxygen |
| Cylinder Holding | Six |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Nylon |
| Usage | Industrial, Warehouse, Workshop, Gas Plant |
| No. Of Wheels | 4 Wheel |
| Load Capacity | Six Cylinder |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Number Of Wheels | 4 |
| Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Handle Type | Single Handle |
| Wheel Material | Nylon |
Six cylinder trolley.
Having chain with locking arrengments.
Rolls Efforlessly on 2 nos swivel and 2 nos Rigid hevy duty wheels.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Oxygen And LPG |
| Load Capacity | 200 kg |
| Cylinder Holding | Double |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 2 cylinder |
| Wheel Type | Polyurethane |
| No. Of Wheels | 4 Wheel |
| Application | Laboratory, Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Wheels | 4 |
| Number Of Wheels | 4 |
| Trolley Dimension | OXYGEN + LPG CYLINDRE HANDLING |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Type | Single Handle |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Holding | Single |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | One Oxygen Cylinder |
| Capacity | 1 cylinder |
| Wheel Type | Polyurethane |
| Wheel Diameter | 250 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Application | Laboratory, Hospital, Industrial, Clinic |
| Handle Type | Double Handle |
| No. Of Wheels | 3 Wheel |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Oxygen |
| Loading Capacity(kg) | 400 kg |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | One Oxygen and One LPG |
| Wheel Type | Polyurethane |
| No. Of Wheels | 4 Wheel |
| Application | Industrial, Gas Plant |
| Brand | BALAJI |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Type | Single Handle |
| Country Of Origin | Made In India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Oxygen |
| Loading Capacity | 400 kg |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | Two Oxygen Cylinder |
| Wheel Type | Nylon |
| No. Of Wheels | 3 Wheel |
| Application | Hospital, Industrial, Gas Plant, Laboratory |
| Brand | Balaji |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Number Of Wheels | 3 |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Type | Single Handle |
| Country of Origin | Made In India |
| Features | Rust Proof |
| Wheel Material | Nylon |
Oxygen + Acytline Gas Cylinder Handling
3 Wheeler Trolley for batter Support & effortless movement
Having chain with locking arrangements.
Made out of M.S. Angles, flats, pipes, etc…etc.
Extra mobility thanks to 01- swivel Caster, 2 MS Shaft mounted wheels
Duly Paint Or Powder Coated Finis
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Holding | Single |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | One Oxygen Cylinder |
| Capacity | 1 cylinder |
| Wheel Type | Polyurethane |
| Wheel Diameter | 250 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Wheels | 2 |
| Number Of Wheels | 2 |
| Application | Laboratory, Industrial |
| Handle Type | Double Handle |
| No. Of Wheels | 3 Wheel |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Holding | Double |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | Two Oxygen Cylinder |
| Wheel Type | Polyurethane |
| No. Of Wheels | 4 Wheel |
| Usage | Warehouse, Workshop, Industrial, Gas Plant |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Type | Single Handle |
| Country of Origin | Made in India |
Four cylinder trolley.
Having chain with locking arrengments.
Rolls Efforlessly on 2 nos swivel and 2 nos Rigid hevy duty wheels.
Additional Information:
Product Details:
| Cylinder Type | Oxygen |
| Cylinder Holding | Single |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 200 kg |
| Wheel Type | Polyurethane |
| No. Of Wheels | 3 Wheel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Any |
| Application | Hospital, Laboratory, Hotel, Home, Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Handle Type | Single Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New Only |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Acetylene |
| Capacity | One Cylinder |
| Cylinder Holding | Single |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Polyurethane |
| No. Of Wheels | 3 Wheel |
| Usage | Industrial, Warehouse, Gas Plant, Workshop |
| Load Capacity | Acetylene |
| Brand | BALAJI |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Number Of Wheels | 3 |
| Application | Laboratory, Industrial |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Handle Type | Single Handle |
| Diameter | 375mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Oxygen |
| Cylinder Holding | Single |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | One Oxygen Cylinder |
| Wheel Diameter | 250 mm |
| Wheel Type | Nylon |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Any |
| Number Of Wheels | 3 |
| No. Of Wheels | 3 Wheel |
| Application | Laboratory, Hospital, Industrial |
| Handle Type | Single Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New Only |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cylinder Type | Acetylene |
| Cylinder Holding | Single |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Wheels | 3 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Equipment Type | Cylinder Trolley |
| Load Capacity | Standard |
| Cylinder Capacity | 1 Cylinder |
| Frame Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Nylon |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage | Laboratory, Medical Gas, CNG, LPG, Industrial Gas |
| Operating Mode | Manual |
| Handle Type | Single Handle |
| Brake | Without Brake |