Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Loading Capacity | 400 kg |
| Load per Layer | 400kg |
| Drum Capacity | 1 Drum |
| Drum Size | 250 Litre |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Per Level | 300–500 kg |
| Number of Levels | 1 Level |
| Spill Tray Capacity | Above 200 Litre |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Drum Type | Fiber Drum, Plastic Drum, Steel Drum, HDPE Drum |
| Usage | Chemical Storage, Oil Storage, Pharma Storage, Food Grade Drum |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rack Type | Vertical Drum Rack |
| Load per Layer | 500kg |
| Drum Capacity | 2 Drums |
| Drum Size | 250 Litre |
| Load Per Level | 300–500 kg |
| Number of Levels | 2 Levels |
| Spill Tray Capacity | Above 200 Litre |
| Material | Mild Steel |
| Loading Weight | 500kg |
| Color | Orange |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Suitable Drum Type | HDPE Drum, Plastic Drum, Steel Drum, Fiber Drum |
| Usage | Pharma Storage, Food Grade Drum, Chemical Storage, Oil Storage |
| Operating Mode | Portable |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stand type | Tilting stand |
| No. of drums | Three drum |
| Drum capacity | 205 L |
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Type | Manual |
| Load capacity | 1000 kg |
| Warranty | 12 months |
| Spill tray | Without tray |
| Material | MS powder coated |
| Drum Material | Plastic, Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |