Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Type | Manual |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Number Of Wheel | 4 |
| Size | 48x36x6 inch |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Product Type | Platform Trolley |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Trolley Material | MS Powder Coated |
| Load Capacity | 500 kg |
| Type | Platform Trolley |
| Usage | Office, Packers Movers, Factory, Household, Warehouse |
| Number Of Wheels | 4 |
| Platform Size | 3 x 4 |
| Wheel Material | Rubber |
| Operating Type | Manual |
| Usage/Application | industrial |
| Color | Blue |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Foldable | No |
| Handle Type | Fixed Handle |
| Country of Origin | Made in India |
A shifting trolley is a specialized device designed to move heavy materials or equipment with ease. These trolleys are commonly used in various industries for efficient material handling. Let me provide you with some relevant information about shifting trolleys:
Material Transfer Trolleys:
These trolleys are an integral part of industries such as general engineering, fabrication, automobiles, foundries, and steel plants.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cage Type | 4 Side Cage |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Cage Material | Mild Steel |
| Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Cage Size | 800×1200 mm |
| Number Of Shelves | No Shelf |
| Wheel Material | Nylon |
| Brand | Balaji |
| Color | Blue |
| Size/Dimension | 4x2.6x2 Feet |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Functionality: Cage trolleys serve multiple purposes, making them ideal for various tasks. They are commonly used for:
Product Details:
| Power Type | Manual |
| Load Capacity | 500kg |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Number Of Wheels | 4 |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Wheel Type | Scooter Tyre |
| Size/Dimension | 1200x750x750mm |
| Operating Type | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Fixed |
| Capacity | 200KG |
| Load Capacity | Material handling trolley |
| Wheel Material | UHMW |
| Brand | BALAJI |
| Height | 1050 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Number Of Wheels | 2 |
| Trolley Dimension | 42*20*12 |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 515 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity | 500 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Mild Steel Platform Trolley |
| Platform Size | 48x30inch |
| Operating Type | Manual |
| Brand | Balaji |
| Color | Blue |
| Number Of Wheel | 4 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Folding Type | Fixed |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Power Type | Manual |
| Number of Wheels | 4 |
| Foldable | Fixed |
| Size/Dimension | 48 x36 inch |
| Structure | Heavy |
| Brand | Balaji |
| Wheel Material | UHMW |
| Height | 300 mm |
| Wheel Type | UHMW-PE |
| Operating Type | Manual |
| No Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | Industrial |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Material | Mild Steel |
| Width | 900 mm |
Hevy duty 4 wheel material handling trolley.
Efficently transport packages, boxes supplies, parts for assembley operation, electronic parts transfer and more, easy handling.
Turn table device for smooth Movment.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 1200x900 mm |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Size | 1200 x 750x150mm |
| No. Of Wheels | 4 |
| Wheel | 4 |
| Usage/Application | Material Handling |
| Color | Blue |
| Usage Application | Factory, Workshop, Warehouse, Retail Store, Construction |
| Handle Type | Push Pull |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Finish | Powder Coated |
| Structure | Heavy |
| Size/Dimension | 3 x 2 x 2 Feet |
| Load Capacity | 500 kg |
| Height | 800 mm |
| No Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | Warehouse |
| Color | Blue |
| Wheel Type | Swivel Caster |
| Number Of Wheels | 4 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drum Capacity | 250 L |
| Load Capacity | 500 kg |
| Material Grade | mild steel |
| Drum Type | HDPE Drum, Steel Drum, Plastic Drum, MS Drum |
| Number Of Wheels | 4 Wheel |
| Wheel Material | SS |
| Surface Finish | Polished |
| Usage Area | Food Industry, Chemical Plant, Pharma, Dairy |
| Handle Type | Fixed Handle |