Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Material Handling |
| Platform Size | 1200 x 1200 |
| Wheel Type | Solid Rubber |
| No. Of Wheels | 4 |
| Color | Blue |
| Usage Application | Warehouse, Factory, Retail Store, Construction |
| Cart Size | 4x4' Feet |
| Handle Type | Push Pull |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Application | Industrial |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity(Kg) | 500 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Load Capacity | 500 kg |
| Size | 48 inch x 30 inch |
| Platform Size | 1200x750mm |
| No. Of Wheels | 4 |
| Cart Type | Heavy Duty |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Brand | Balaji |
| Usage Application | Hospital, Workshop, Airport, Warehouse, Retail Store, Factory, Construction |
| Handle Type | Push Pull |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Number Of Wheel | 4 |
| Width | 30 inch |
| Wheel | Scooter Tyre |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity(Kg) | 500 kg |
| Usage/Application | Carrying Luggage |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Structure | Heavy |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | LENTH 4 FEET AND WIDTH 2 FEET |
| Operating Type | Manual |
| Brand | BALAJI |
| Color | GOLDEN YELLOW |
| No Of Wheels | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Industrial platform trolleys are essential tools for material handling and transportation in various industrial settings. These sturdy carts provide convenience and safety to workers, allowing them to move heavy items efficiently.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Load Capacity | 500 kg |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Platform Size | 900x1500 mm |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Number Of Wheels | 4 |
| No. Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | Material Handling |
| Material | Mild Steel |
| Usage Application | Construction, Retail Store, Warehouse, Factory, Workshop |
| Brand | Balaji |
| Handle Type | Push Pull |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Material Handling |
| Platform Size | 800x1200 mm |
| Wheel Type | Nylon |
| No. Of Wheels | 4 |
| Max Height | 500 mm |
| Color | Yellow |
| Usage Application | Factory, Construction, Retail Store, Workshop, Warehouse |
| Handle Type | Push Pull |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Color Coated |
4 wheel material handling trolley.
Efficently transport packages, boxes supplies, electronic parts transfer and more, easy handling.
Two swivel casters and two fix caster.
Turn table device for smooth Movment.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operating Type | Manual |
| Trolley Type | Sack |
| No. Of Wheels | 2 Wheel |
| Brand | BALAJI |
| Wheel Type | Nylon |
| Wheel Material | Rubber |
| Base Size | 500 x 400 mm |
| Height | 1335 mm |
| Usage | Warehouse, Retail Store, Factory, Godown |
| Number Of Wheels | 2 |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Handle Type | Single Handle |
| Size/Dimension | 42x20x12 inch |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Industrial, Warehouse, Retail, Airport |
| Foldable | No |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Width | 515 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity(kg) | 400 kg |
| Load Capacity | 300kg |
hand truck is a useful tool for moving heavy items. It’s an L-shaped cart with wheels at the base and a small ledge to set objects on. When upright, it stands on its wheels with the ledge resting flat against the ground. They come in various types and capacities, suitable for different needs.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity | 500 kg |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Platform Size | 4'ft x 3'ft |
| Operating Type | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Balaji |
| Color | GREY |
| Number Of Wheel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Uses:
Warehouses: Moving goods, boxes, and pallets efficiently.
Factories: Transporting machinery and materials.
Hospitals: Moving medical supplies and equipment.
Retail Stores: Restocking shelves and moving stock.
Offices: Transporting files, documents, and office supplies.
Construction Sites: Handling heavy materials like bricks and cement bags.
Product Details:
| Load Capacity | 300 kg |
| Number Of Wheels | 2 |
| Trolley Type | Platform |
| Wheel Type | Cast Iron |
| Frame Material | Mild Steel |
| Platform Size | Standard |
| Handle Type | Loop |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Warehouse, Industrial, Retail |
| Foldable | No |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform Trolley |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Material Handling |
| Wheel Type | Pneumatic |
| No. Of Wheels | 4 |
| Color | Orange |
| Cart Size | 1200x750mm |
| Usage Application | Workshop, Factory, Retail Store, Warehouse, Construction |
| Handle Type | Push Pull |
| Country Of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Capacity | 500-1000 kg, 1000 kg |
| Trolley Type | Platform |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Brand | Balaji |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Structure | Platform |
| Size/Dimension | 4 x 3 feet |
| Load Capacity | 500-1000 kg |
| Platform Size | 48INCH * 30INCH |
| Operating Type | Manual |
| Height | 1000 mm |
| Color | BLUE, ORRENGE, GLODEN YELLOW |
| Material Thickness | 2 mm |
| Number Of Wheel | 4 |
| Wheel | 4 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operating Type | Manual |
| Trolley Type | Cart |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Number Of Wheels | 2 |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operating Type | Manual |
| Foldable | Fixed Frame |
| Brand | Heavy-duty Make |
| Wheel Type | Scooter Tyre |
| Material | Mild Steel |
| Height | 54 inch |
| Surface Finish | Color Coated |
| Truck Type | Sack Truck |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity(kg) | 400 kg |
| Load Capacity | 300 kg |
A sack truck, also known as a sack barrow or sack trolley, is a two-wheeled trolley designed to transport heavy items with ease.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation type | Manual |
| Lifting height | Standard |
| Load capacity | Standard |
| Tilt angle | 180 deg |
| No. of drums | Single drum |
| Drum type | Fiber drum, Plastic drum, Steel drum |
| Wheel type | Polyurethane |
| Finish | Powder coated |
| Use | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation type | Manual |
| Lifting height | 1500 mm |
| Load capacity | 400 kg |
| No. of drums | Single drum |
| Clamp type | U clamp |
| Function | Lifting & moving, Lifting |
| Drum type | Plastic drum, Steel drum, Fiber drum |
| Wheel type | Polyurethane |
| Finish | Powder coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bottle capacity | 3 |
| Bottle type | Water bottle |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 20 liters water bottles 3 containers |
| No. of tiers | 2 tier |
| Color | Red |
| Bottle orientation | Horizontal |
| Application | Water service |
| Castor type | Nylon castor |
| Handle type | Single handle |
| Wheel | 8*2 |
| Country of Origin | Made in India |