Mild Steel Tray Rack Trolley
Offering you a complete choice of products which include mild steel tray rack trolley.
Mild Steel Tray Rack Trolley
Approx. Price: Rs 8,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| No. of trays | 3 |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Tray size | 600x800 mm |
| Material | Mild Steel |
| No. of shelves | 2 |
| Color | Blue |
| Load capacity | 500 kg |
| Castor type | Fixed and swivel |
| Size/Dimension | 36 x 24 inch |
| Usage/Application | Manual |
| Usage area | Hotel kitchen, Restaurant, Bakery, Canteen |
| No Of Rack | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
A tray trolley is a versatile piece of equipment used for transporting trays in various settings such as restaurants, hospitals, and industrial kitchens. Here are some common types of tray trolleys.