Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 3ft*2ft |
| Usage/Application | Material Handling |
| Brand | BALAJI |
| Color | Golden Yellow |
| Number Of Wheel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Loading Capacity(kg) | 200 kg, 50-100 kg |
| Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Size/Dimension | 18*12 |
| Structure | Heavy |
| Load Capacity | 200 kg |
| Platform Size | 24INCH * 18INCH |
| Operating Type | Manual |
| Max Height | 150MM |
| Usage/Application | Material Handling |
| Brand | Balaji |
| Color | BLUE,ORENGE,YELLOW |
| Features | Rust Proof |
| Number Of Wheel | 4 |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Wheel Material | Nylon |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity | 500 kg |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Platform Size | 48INCH * 30INCH |
| Operating Type | Manual |
| Usage/Application | Material Handling |
| Brand | Balaji |
| Color | BLUE,ORRENGE,GLODEN YELLOW |
| Features | Rust Proof |
| Number Of Wheel | 4 |
| Wheel | 8INCH |
| Country of Origin | Made in India |
| Wheel Material | NAYLON WHEEL |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity(Kg) | 500 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Mild Steel Platform Trolley |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 48INCH * 30INCH |
| Operating Type | Manual |
| Brand | BALAJI |
| Color | BLUE,ORENFGE,YELLOW,RED |
| Number Of Wheel | 4 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity | 500KG TO 1000KG |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Type | MANUAL PUSH-PULL TYPE |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Wheel Type | SCOOTER TYRE |
| Platform Size | 1200mm*750mm |
| Brand | BALAJI |
| Color | BLUE, ORRENGE, GLODEN YELLOW |
| Size/Dimension | 48INCH * 30INCH* 12INCH DEEP |
| Number Of Wheel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Product Type | Platform Trolley |
| Number Of Wheels | 4 |
| Material | Mild Steel |
| Structure | Heavy |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 3 x 4 |
| Operating Type | Manual |
| Trolley Dimensions | 1200MM * 750MM * 300MM DEPTH |
| Color | Blue |
| No Of Wheels | 4 |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 300 kg |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Number Of Wheels | 2 |
| Trolley Type | Sack |
| No. Of Wheels | 2 Wheel |
| Material | Mild Steel |
| Wheel | Nylon |
| Wheel Type | Polyurethane |
| Usage/Application | Material Handling |
| Frame Material | Mild Steel |
| Base Size | 450 x 350 mm |
| Platform Size | 700x1000 mm |
| Usage | Warehouse, Factory, Retail Store, Godown |
| Handle Type | Single Handle |
| Number Of Wheel | 2 |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Retail, Warehouse, Industrial |
| Foldable | No |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 3FT*2FT |
| Operating Type | Manual |
| Usage/Application | Material Handling |
| Brand | BALAJI |
| Color | GOLDEN YELLOW |
| Number Of Wheel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Warehouses: Moving goods, boxes, and pallets efficiently.
Factories: Transporting machinery and materials.
Hospitals: Moving medical supplies and equipment.
Retail Stores: Restocking shelves and moving stock.
Offices: Transporting files, documents, and office supplies.
Construction Sites: Handling heavy materials like bricks and cement bags.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity(Kg) | 500 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 48 x 36x6 inch |
| Operating Type | Manual |
| Brand | Balaji |
| Number Of Wheel | 4 |
| Wheel | Scooter Tyre |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity(Kg) | 300 kg |
| Usage/Application | Carrying Luggage |
| Type | Mild Steel Platform Trolley |
| Load Capacity | 300 kg |
| Platform Size | 2 x 2 |
| Operating Type | Manual |
| Brand | Balaji |
| Color | Golden Yellow |
| Number Of Wheel | 4 |
| Size/Dimension | 750x600mm |
| Wheel | Polymer Wheel |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Product Type | Platform Trolley |
| Number Of Wheels | 4 |
| Brand | Balaji |
| Size/Dimension | 4 x 3 feet |
| Load Capacity | 500kg TO 1000KG |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Material Handling |
| Platform Size | 48inch*30inch |
| Color | BLUE,ORENGE,YELLOW |
| Features | Rust Proof |
| Number Of Wheel | 4 |
| Surface Finish | Color Coated |
| Wheel | SCOOTER TYRE |
| Country of Origin | Made in India |
| Handle Length | 32inch |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Hand Cart |
| Product Type | Platform Trolley |
| Trolley Size | 3 x 4 feet |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity | 500KG TO 1000KG |
| Usage/Application | Material Handling |
| Platform Size | 3 x 4 |
| Number Of Shelves | 1 shelves |
| Operating Type | Manual |
| Brand | Balaji |
| Max Height | 300 |
| Wheel Type | Polyurethane |
| Size/Dimension | 4'ft × 3'ft |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Trolley Type | Platform |
| Load Capacity | 500 kg |
| Loading Capacity | 500 kg |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 1500x900 mm |
| No. Of Wheels | 4 Wheels |
| Wheel Material | Pneumatic |
| Trolley Size | Standard |
| Application | Workshop, Food Industry, Retail Store, Factory, Pharma Unit, Warehouse |
| Handle Type | Single Handle |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Height | Standard |
| Number Of Tray | Standard |
| Size/Dimension | Standard |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 4 |
| Load Capacity(Kg) | 500 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Heavy Duty Platform Trolley |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 4 × 2 |
| Operating Type | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Type | Manual |
| Load Capacity(kg) | 1000KG |
| Foldable | Fixed |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Brand | Balaji |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Solid Rubber |
| Operating Type | Manual |
| Platform Size | 1500 × 800 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 250 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Mild Steel Platform Trolley |
| Number Of Wheels | 4 |
| Brand | Balaji |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Brand | Balaji |
| Finish | Powder Coated |
| Structure | Heavy |
| Size/Dimension | 914 * 610 * 300 |
| Load Capacity | 500 kg |
| Height | 300mm |
| Usage/Application | Industrial |
| No Of Wheels | 4 |
| Color | Blue |
| Wheel Type | Swivel Caster |
| Mesh Thickness | 10 Gauge |
| Number Of Wheels | 4 |
| Country of Origin | Made in India |