Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Tray Capacity | 120 L |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Load Capacity | 200 kg |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Number Of Wheels | 2 |
| Tray Material | Mild Steel |
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Manual |
| Color | Blue |
| Size/Dimension | 30x20x12 inch |
| Number Of Wheel | 2 |
| Wheel Size | 14 inch |
| Application | Warehouse, Factory, Construction, Garden, Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tray Capacity | 120 L |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Load Capacity | 200 kg |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Type | Single Wheel |
| Number Of Wheels | 1 |
| Tray Material | Mild Steel |
| Frame Material | Mild Steel |
| Loading Capacity(kg) | 200 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Size/Dimension | 30x20x12 inch |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Size | 14 inch |
| Application | Factory, Garden, Agriculture, Warehouse, Construction |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Tray Capacity | 150 L |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Load Capacity | 300 kg |
| Tray Material | Mild Steel |
| Wheel Type | UHMW |
| Wheel Size | 12 inch |
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Manual |
| Color | Yellow |
| Size/Dimension | 36*24*12 |
| Tray Shape | Pan |
| Number Of Wheel | 2 |
| Handle Type | Loop |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Wheel | 12*2 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Load Capacity | 350 kg |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Tray Capacity | 200 L |
| Tray Material | Mild Steel |
| Type | Double Wheel |
| Number Of Wheels | 2 |
| Wheel Size | 12 inch |
| Wheel Type | Polymer |
| Frame Material | MS Angle |
| Brand | Balalji |
| Capacity | 300 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Rust Proof |
| Color | Blue |
| Number Of Wheel | 2 |
| Application | Factory, Warehouse, Mining, Construction |
| Handle Type | Loop |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Tyre Material | HARDPOLYMER WHEEL HEVY DUTY |
Product Details:
| Tray Capacity | 120 L |
| Load Capacity | 200 kg |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Type | Double Wheel |
| Number Of Wheels | 2 |
| Tray Material | Mild Steel |
| Frame Material | Mild Steel |
| Loading Capacity(kg) | 200 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Dimension | 30 x20 x 12 inch |
| Tray Shape | Pan |
| Wheel Size | 14 inch |
| Number Of Wheel | 2 |
| Handle Type | Loop |
| Application | Warehouse, Construction, Factory, Agriculture, Garden |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tray Capacity | 90 L |
| Load Capacity | 200 kg |
| Tray Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Wheel Size | 14 inch |
| Frame Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Rust Proof |
| Size/Dimension | 30*18*12 |
| Number Of Wheel | 1 |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tray Capacity | 150 L |
| Tray Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Usage/Application | Construction |
| Features | Rust Proof |
| Number Of Wheel | 2 |
| Surface Finish | Color Coated |
| Wheel Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 300 kg |
| Load Capacity(kg) | 350 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tray Capacity | 150 L |
| Load Capacity | 350 kg |
| Load Capacity(kg) | 350 kg |
| Tray Material | Mild Steel |
| Type | Double Wheel |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Wheel Size | 14 inch |
| Frame Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Capacity | 350 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Rust Proof |
| Tray Shape | Pan |
| Number Of Wheel | 2 |
| Handle Type | Loop |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Handle Length | 2 ft |
| Wheel Material | SCOOTER TYRE |
Product Details:
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Dimension | 30x20x12 inch |
| Number Of Wheel | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tray Capacity | 120 L |
| Tray Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 2 |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Tyre Material | NAYLON |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Color Coated |
| Load Capacity(kg) | 350 kg |
| Load Capacity | 300 kg |
A hand wheelbarrow trolley is a versatile tool, perfect for various material handling tasks .
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity(kg) | 350 kg |
| Loading Capacity(kg) | 350 kg |
| Load Capacity | 350 kg |
| Wheel Type | Nylon |
| Type | Double Wheel |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Wheel | 2 |
| Application | Construction, Factory, Warehouse |
| Wheel | SCOOTER TYRE |
| Country of Origin | Made in India |
A wheelbarrow trolley is a versatile piece of equipment commonly used in gardening, construction, and other material handling tasks. It typically features a single wheel at the front and two handles at the back, allowing for easy maneuverability and control.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tray Capacity | 150 L |
| Wheel Type | Solid Rubber |
| Tray Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity(kg) | 300 kg |
| Load Capacity | 350 kg |
A double wheelbarrow is a practical and efficient tool for transporting heavy loads. It features two large wheels at the front, which makes it easier to balance and maneuver
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tray Capacity | 90 L |
| Load Capacity | 200KG |
| Wheel Type | Cast Iron |
| Number Of Wheels | 2 |
| Tray Material | Mild Steel |
| Frame Material | Mild Steel |
| Brand | Balaji |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Tray Shape | Pan |
| Number Of Wheel | 2 |
| Wheel Size | 14 inch |
| Surface Finish | Color Coated |
| Application | Agriculture, Garden, Warehouse, Construction, Factory |
| Wheel | 12 INCH |
| Country of Origin | Made in India |